تبلیغات
دهیاری روستای باغ آسیا - ویژگی‌های متمایز پارک‌های اروپایی
دهیاری روستای باغ آسیا
روستای سبز با همت مردم
چهارشنبه 8 شهریور 1391

ویژگی‌های متمایز پارک‌های اروپایی

چهارشنبه 8 شهریور 1391

نوع مطلب :

ویژگی‌های متمایز پارک‌های اروپایی
در اروپا پارک‌های نوین تحت تاثیر فلسفه روشن‌گری بوجود آمدند. در قرون 17 و 18 میلادی باغ‌ها که به سلاطین، اشراف و ثروتمندان تعلق داشت بطورکل بر روی مردم عادی گشوده شد. این کار با این ایده که عظمت و لطف این باغ‌ها برای توده مردم نمایش داده شود، با تصمیم طبقه حاکم انجام گرفت.
در قرن 19 بود که احداث بوستان نوین در کشورهای اروپایی آغاز گردید. شین (2004) استدلال می‌کند که این پارک‌های مدرن را در دو گروه می‌توان تقسیم بندی نمود: بوستان نوین به سبک انگلیسی و پارک‌های مدرن به سبک آلمانی؛ پارک‌های با سبک انگلیسی طراحی و ساختشان با رویکرد مقابله با مشکلات بهداشتی و ارتقای سلامت انجام گرفته است، در مقابل پارک‌های مدرن آلمانی با رویکرد آموزش کل مردم طراحی و اجرا شده است.
در آلمان، ساخت پارک‌ها بعنوان فضاهایی که نه برای موعظه و نه بمنظور تفرج ساخته شدند، به نظر جزء وظایف دولت بوده‌اند.
(2) انگلستان
با تاکید بر سبک اول پارک‌های مدرن یعنی پارک‌های سبک انگلیسی براساس مطالعات ایده(1997)، توضیح می‌دهد که چگونه قوانین و مقررات پارک‌ها در انگلستان بوجود آمد. قوانین و مقررات پارک‌های انگلیسی در تعامل نزدیک با انقلاب صنعتی و جنبش های اجتماعی انگلستان بوجود آمد. علاوه بر این آنها تاثیرات واضحی بر روی سیاست‌های کشور ژاپن برای پارکهای شهری خود داشته است.
در 1866 کمیته کلان‌شهرها فعالیت خود را آغاز نمود و قوانین خود را تا سال 1876 ارائه داد؛ این قوانین، اجازه دادند فضاهای باز برای استفاده عموم بکاربرده شوند، مناطقی از زمین‌ها برای استفاده‌های مشترک اختصاص یافتند، زمین‌هایی که در شهرها و روستاها وجود داشتند برای مقاصد تفرجی استفاده شدند.
به گزارش واحد ترجمه پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، در 1875 قانون سلامت عمومی به تصویب رسید و این موضوع موجب گسترش پارک‌ها بعنوان یکی از امکانات عمومی شهری شد زیرا چنین بنظر می‌رسید که قوانین مصوب نمی‌توانند به‌تنهایی نیازهای شهروندان را برای فعالیت‌های تفرجی کامل نمایند.
در 1906 قانون فضاهای باز به تصویب رسید؛ این قانون عنوان می‌کند که یک فضای باز به فضایی اطلاق می‌شود که میزان ساخت و ساز در آن فضا حداکثر 5 درصد کل مساحت زمین را شامل شود. این تعریف در انگلستان از یک فضای باز بعدا بطور مشخص در سیاست‌های پارک‌های شهری ژاپن تاثیر گذاشت. متعاقباً و با فعال شدن قوانین اعتماد ملی در سال 1907، حمایت از مکان‌هایی همچون جاذبه‌های فرهنگی، جاذبه های طبیعی و مناطق ارزشمند حیات وحش آغاز گردید.
هایدپارک لندن که یکی از مشهورترین پارک‌های شهری در انگلستان است قبلا زمین شکار خصوصی پادشاه انگلستان بوده است؛ در پی جنگ جهانی دوم ایده‌ای برای لندن بزرگ توسط فردی به نام پروفسور پاتریک آبرکرامبی (Patrick Abercrombie) از دانشگاه لندن ارائه شد. پلان در 1943 ترسیم گردید و به همراه موارد دیگری، خواستار ساخت کمربند سبزی به طول 10 کیلومتر به‌دور لندن و ایجاد 10 شهرک جدید خارج از آن شد تا از گسترش غیرقابل کنترل نواحی شهری لندن جلوگیری کرده باشد. اینکه یک پلان با درنظر گرفتن یک کمربند سبز با ایده جلوگیری از پیشروی خزنده شهر جلوگیری نماید، این کار در زمان خود یک فکر نو بوده است .
علاوه بر قوانین و مقررات پارک‌های انگلستان باید از جامعه‌شناس انگلیسی ابنزر هاوارد(Ebenezer Howard) نام برد که ایده باغ‌شهرها را مطرح کرد.
در سال 1898 هاوارد کتاب خود را تحت عنوان: آینده، مسیری صلح آمیز بسوی اصلاحات را منتشر نمود. در این کتاب او ایده باغ‌شهر را که زندگی شهری و روستایی را با یکدیگر ادغام می‌نمود ارائه داد. سال‌های پایانی قرن نوزدهم زمانی بود که انقلاب صنعتی موجب سرازیر شدن جمعیت روستایی به شهرها و در نتیجه زوال محیط زیست شهری و کاهش روستاها شد. در این شرایط اجتماعی بود که هاوارد ایده باغ‌شهر را ارائه داد. ایده او تاثیر عمیقی بر افزایش طراحی نوین شهری هم در انگلستان و هم سایر شهرهای سراسر دنیا گذاشت .
یکی از پدیده‌هایی که همزمان و حقیقتاً به قوانین و مقررات پارک‌ها و ایده باغ‌شهر هاوارد نزدیک است، جنبش فضای باز، نخستین جنبش حمایتی طبیعت می‌باشد. این جنبش منجر به قانون اعتماد ملی 1895 در انگلستان تحت ابتکار عمل فعالی اجتماعی اوکتاویا هیل (Octavia Hill) گردید. اولین قصد اعتماد مهار بی‌مهابای توسعه و صنعتی شدن و حفظ نمودن نواحی روستایی در معرض خطر نابودی و نیز حفظ معماری بناها موجود بود.
3- آلمان
در این قسمت توضیحات مختصری در مورد ایده پارک‌های شهری و توسعه پارک‌های ملی در آلمان با استفاده ازمطالعات شین(2004) پرداخته می‌شود. در آلمان جنبش حمایت ار طبیعت و میراث تاریخی زادگاه توسط ارنست رادولف (Ernst Rudolf) در 1904 مطرح گردید. درپی پایان جنگ دوم جهانی، منشور سبز در 1961 پایه گذاری شد و در سطوح ایالتی و دولتی حرکت‌هایی بسوی قوانین سبز شتاب گرفت. در 1976 قانون حفاظت از طبیعت و منظر تصویب گردید تا موجب ترویج قانون سبز در سطوح دولتی و شهرداری‌ها شود .
در آلمان برنامه‌هایی برای توسعه فضای سبز که هنوز با جزئیات منطقه طرح تهیه می‌شود(معروف به B – پلان ) . B – پلانها و مستر پلان ها (F- پلان)، در سال 1960 بعنوان اجزای تشکیل دهنده توسعه زمین در آلمان رایج گردیدند. این مکانیسم تاثیر قابل توجهی بر روی توسعه مسترپلان‌های شهری و سیستم طراحی منطقه‌ای در ژاپن گذاشت. اهمیت مسترپلان در آلمان در ابتدای قرن بیستم افزایش یافت بعلت تاثیر زیاد سیستم پارک‌ها در ایالات متحده آمریکا و بویژه سیستم پارک‌های وسیع در بوستون که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. مستر پلان بعنوان کاتالیزور برای ارائه فعال کمربندهای سبز در مناطق شهرهای بزرگ عمل می‌کند اما این کمربندهای سبز از نوع کمربندهای حلقوی انگلیسی نمی‌باشد که به‌صورت حلقوی مناطق شهری را دربر گرفته و بصورت گوه‌هایی داخل مناطق شهری نفوذ کرده است. براساس نظر ایشیکاوا(2001) تئوری‌هایی که اساس کاربری زمین را در هر دو پلان (B- پلان و F- پلان ) تشکیل می‌دهد براساس علم اکولوژی پایه‌ریزی شده است.
توسعه پارک‌ها در آلمان به زمانی برمی‌گردد که معمار فضای سبز لودویک لیسر(Ludwig Lesser) بر ساخت پارک‌های مردمی (people’s parks) اصرار ورزید. برخلاف پارک‌های سبک انگلیسی، قصد اولیه پارک‌های آلمانی آموزش عمومی شهروندان بوده است. پس از پایان جنگ جهانی اول دو نوع پارک در آلمان یکی به نام باغ‌های شهری – که محلی برای تفرج ایستاده می‌باشد – و باغ‌های کوچک– که محل بازی و ورزش می‌باشد– ساخته شد.
پارک‌های آلمانی سه ویژگی اصلی داشتند: داشتن منظر زیبا، پهنه‌های وسیع گل و پلان‌های کاشت که اکوسیستم طبیعی را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر نگهداری فضای سبز فضاهای عمومی، فضاهای سبز تحت اختیار مالکیت خصوصی نیز توسط یک سیستم حمایتی انجام می‌گردید و رقابت‌های مختلف در امر نگهداری فضای سبز تحت نظارت مسئولان محلی اداره کنترل می‌گردید
foot pain going down stairs
سه شنبه 6 تیر 1396 03:15 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like
this website. He was once entirely right. This publish actually made my day.
You can not imagine just how so much time I had spent for this information! Thank you!
jeremyweinland.jimdo.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 03:29 ب.ظ
This information is invaluable. Where can I find out more?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر